Pravilno pakiranje proizvoda: Kako zaštititi proizvode od oštećenja
Napokon ste dizajnirali idealan proizvod, targetirali svoju ciljanu publiku i pokrenuli brend, međutim preostaje još jedan bitan segment na koji se često zaboravlja – pakiranje proizvoda. Neovisno o tome pakirate li sami vlastitu robu ili ste “outsourceali” vanjsku tvrtku, važno je na vrijeme iskomunicirati sve specifičnosti vašeg proizvoda. Na što sve treba paziti saznajte u nastavku.
Pravilno pakiranje proizvoda – najbitniji koraci
Odabir odgovarajuće kutije
Možda se čini trivijalno, ali važno je napomenuti da kutija mora biti čvrsta i odgovarajuće veličine. Ne smije biti premala kako ne bi pritiskala sadržaj, niti prevelika kako bi se pak izbjeglo pomicanje sadržaja unutar nje.
Valoviti karton najbolji je izbor za većinu proizvoda. Jednoslojni valoviti karton najčešće se koristi za lagane proizvode kao što su odjeća ili knjige. Za teže predmete, poput kućanskih aparata, staklenih proizvoda ili industrijske opreme, koriste se kutije s dvostrukim ili trostrukim slojem valovitog kartona.
FEFCO standardizirane kutije
U idealnom slučaju, bilo bi dobro odabrati kutiju po mjeri vaših proizvoda. Ako je takva vrsta ulaganja izvan vašeg budžeta, uzmite u obzir da postoje i međunarodno standardizirane kutije FEFCO koje vam mogu olakšati izbor.
Najčešći modeli FEFCO standardiziranih kutija:
- FEFCO 0201 – najčešći model, klasična preklopna kutija s poklopcem na krajevima;
- FEFCO 0203 – s duplim preklopima za dodatnu čvrstoću;
- FEFCO 0409 – kutija s umetkom, često se koristi za boce i lomljive proizvode;
- FEFCO 0713 – samosklopiva kutija, pogodna za e-trgovinu;
- FEFCO 0700 modeli s pregradama.
Više informacija o FEFCO standardizaciji i kodovima možete saznati na njihovoj službenoj stranici.

Odabir zaštitnog materijala
Osim odabira odgovarajuće veličine kutije, vrlo je važno kutije ispuniti zaštitnim materijalom unutar kutije. Imajte na umu da se roba najčešće ošteti prilikom transporta. Upravo zato, jako je važno maksimalno ispuniti kutiju kako bi se spriječilo pomicanje robe i posljedično šteta na njoj. Nekoliko je načina na koje možete zaštiti proizvode unutar kutije.
- Mjehuričasta folija najčešće se koristi za lomljive i osjetljive proizvode predmete (staklo, keramika, elektronika).
- Pjenasta ambalaža specifična je jer osigurava apsorpciju udaraca i zaštitu od ogrebotina. Često se koristi za zaštitu keramičkih proizvoda, medicinske i laboratorijske opreme i glazbenih instrumenata.
- Papir ili kartonski umeci – za odvajanje i stabilizaciju proizvoda.
- Zračni jastuci najpogodniji su za popunjavanje praznog prostora unutar kutije.
- Folija sa zračnim jastučićima (mjehurasta folija) također je pogodna za popunjavanje praznog prostora, a dodatna pogodnost je što postoje antistatičke radi zaštite električne robe.
- Stiropor je također jedan od jednostavnih načina kako jeftino zaštiti opremu.
Pravilno slaganje proizvoda
Osim načina pakiranja i zaštitnog materijala, način na koji slažete proizvod također je važan dio cjelokupnog procesa. Premda zvuči trivijalno, uvijek valja imati na umu da teži predmeti idu na dno, lakši na vrh. Proizvodi se ne smiju dodirivati te je potrebno ostaviti dovoljno prostora za zaštitne materijale. U slučaju da šaljete više proizvoda, odvojite ih pregradama od kartona ili dodatnim zaštitnim slojevima.
Zatvaranje i osiguranje kutije
Pravilno lijepljenje dodatan je način da osigurate zatvaranje i zaštitu kutije. Kutije se najčešće zatvaraju ljepljivim trakama širine najmanje 5 cm. Naravno, zbog dodatne sigurnosti, možete koristiti i dodatne trake kako bi osigurali da je sve dobro zatvoreno.
Pri lijepljenju, najbolje je koristiti H-metodu, odnosno tako da traka ide duž središnje linije i dodatno preko rubova. Ova metoda najčešće se koristi za teže i osjetljive proizvode, stoga je pogodna za bilo koju vrstu proizvoda. Osnovno lijepljenje je tzv. L metoda gdje se traka postavlja duž središnjeg spoja na vrhu i dnu kutije. Nedostatak L metode je što kutija može oslabiti ako se bočni dijelovi ne zalijepe dodatno, stoga je ovaj način lijepljenja preporučljiv samo za laganu i manje osjetljivu robu.
Po potrebi koristite plastične trake za dodatnu sigurnost kod težih paketa.

Označavanje kutije
Zadnji i jednako bitan korak prije slanja, posebice ako je riječ o osjetljivim proizvodima, je stavljanje oznaka. Ako je sadržaj lomljiv, stavite oznaku “FRAGILE” ili “Oprezno rukovati“. Također, ako proizvod ne smije biti okrenut naopako, naznačite smjer kutije. Ako kutija sadrži tekućinu ili osjetljiv materijal, dodajte odgovarajuće oznake.
Dodatne mjere zaštite
Za kraj i kao dodatne mjere predostrožnosti, možete poduzeti i dodatne mjere zaštite. Za osjetljive predmete koristite dvoslojnu kutiju. Radi se o kutiji unutar kutije s dodatnim punjenjem. Na taj način bit ćete sigurni da je vaša roba dobro zaštićena. U slučaju da šaljete elektroničke uređaje, koristite antistatičke vrećice, dok kod slanja tekućina osigurajte vodootporne vrećice kako bi se spriječilo curenje.
Pravilno pakiranje za bolje korisničko iskustvo
Neovisno o tome surađujete li s kurirskom službom ili proizvode dostavljate u vlastitom aranžmanu, pravilnim pakiranjem smanjuje se rizik od oštećenja i osigurava siguran dolazak proizvoda do odredišta. Zbog protoka i količine posla, imajte na umu da postoji mogućnost da se vašim proizvodima u nekim slučajevima neće rukovati na adekvatan način. Ovo posebice vrijedi za one proizvode koji se dostavljaju i avionskim putem. Koju god opciju pakiranja odabrali, vodite računa o ovom posljednjem, ali možda i najbitnijem koraku u procesu isporuke robe do krajnjeg kupca. U slučaju da vam je potrebna pomoć oko bilo kojeg dijela procesa fulfillmenta, obratite nam se za pomoć.